در طب سنتی ایران، آویشن با نام علمی Thymus vulgaris L را به نام «صعتر» می شناسند. آویشن در اکثر نقاط جهان مانند سواحل مدیترانه، اروپا و ایران رشد می کند و انواع مختلفی دارد. معروفترین نوع آن در کشور ما «آویشن شیرازی» است که دارای مواد معدنی از جمله کلسیم، منیزیم و ویتامین A به صورت بتاکاروتن است.

آویشن دارای مزاج گرم و خشک بوده و به عنوان یکی از مصلحات غذایی و چاشنی‌های پرکاربرد به صورت خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصرف آن همراه با غذا‌های سنگین مانند فست فود باعث هضم آسان غذا می شود و در درمان بیماری‌های گوارشی و تنفسی کاربرد زیادی دارد. مصرف موضعی روغن آن نیز تأثیر ضدمیکروب و ضدقارچ دارد و برای درد‌های مفصلی و روماتیسمی و اسپاسم مفید است.

دمنوش آویشن برای درمان بیماری‌های گوارشی مانند نفخ، سوء هاضمه، ضعف معده و به طور کلی برای بیمارانی که از سردی و تری معده رنج می‌برند یا در اصطلاح طب سنتی، به سوء مزاج سرد و‌ تر معده مبتلا هستند، مؤثر است. این دمنوش برای بیماری‌های تنفسی، به خصوص برونشیت‌های مزمن، سرفه‌های خلط دار و سینوزیت‌های مزمن، مفید است.

یکی از نکات مهم در مصرف آویشن این است که استفاده نابجا از آن در درمان سرفه‌های خشک و در مرحله حاد و ابتدایی سرماخوردگی (یعنی چند روز اول شروع بیماری که بیمار معمولاً احساس سوزش گلو، تب و آبریزش رقیق دارد) ممکن است منجر به تشدید علائم بیماری سرماخوردگی و افزایش خشکی مخاط‌ ها و افزایش تب شود. ولی مصرف آن در فاز دوم سرماخوردگی که بیمار دچار ترشحات غلیظ و سرفه‌های خلط دار است، مفید بوده و بیمار می‌تواند روزی دو تا سه بار از این دمنوش به تنهایی یا همراه با انجیر یا عناب استفاده کند.

برای تهیه دمنوش آویشن، یک قاشق مرباخوری آویشن خشک را در یک لیوان آب دم کرده و کمی نبات یا عسل به آن اضافه کنید. نیم تا یک ساعت بعد از غذا، آن را میل نمایید.

برای تهیه این دمنوش با انجیر یا عناب، یک قاشق مرباخوری آویشن خشک را همراه با ۵ عدد عناب یا انجیر در یک لیوان آب دم کنید.

آویشن ادرارآور و قاعده آور است. پس، گرم مزاجان و زنان باردار باید در مصرف آن، احتیاط کنند. البته به طور کلی، توصیه می‌شود که استفاده از گیاهان دارویی جهت درمان بیماری‌ها حتماً تحت نظر متخصص انجام شود.

منبع:

https://www.shahrekhabar.com/news/161967330013539

دمنوش آویشن خواص بسیار و متنوعی دارد که به چند خواص آن اشاره کردیم و شما میتوانید خواص بیشتر را در وب سایت یقلپ دنبال کنید و پیشنهاد میشود حتما برای سلامت بیشتر خوتان وخانواده تان و مصرف هدفند نوشیدنی های سلامتی،از مشاوران متخصص وب سایت یه قلپ مشورت بگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.